اهمیت مهدکودک برای کودکان چیست؟

خصوصیات مربیان مهد کودک
می 7, 2014
کودک از 3 سالگی آماده ورود به مهد کودک می‌شود. اما در این بین نگرانی والدین و وابستگی کودک مشکلاتی پدید می آورد. به عبارتی از یک طرف والدین هنوز مطمئن نیستند کودکشان آمادگی لازم را برای رفتن به مهدکودک دارد و از طرفی دیگر کودک هنوز خود را وابسته حس می کند و ممکن است نخواهد از خانواده جدا شود. البته این امر برای همه بچه‌ها یکسان نیست و بعضی به راحتی محیط مهدکودک را می‌پذیرند و به آن دلبستگی پیدا می‌کنند. اما در مورد کودکان وابسته کارشناسان توصیه می‌کنند که والدین برای حل این مشکل قاطعیت داشته باشند.

اول فکر کنند چه چیزی به صلاح فرزندشان است، بعد تصمیم آخر را بگیرند. در این مورد نباید والدین احساساتی شوند باید بتوانند گریه‌های کودک را موقع ورود به مهدکودک تحمل کنند مانند زمانی که گریه‌های کودک را موقع واکسن زدن تماشا می‌کنند. چرا که به گفته محققان مهدکودک مانند واکسن عمل می‌کند و می‌تواند فرزند ما رادر برابر آسیب‌های بسیاری واکسینه کند.

چگونه بچه هایی راکه تمایلی به مهدکودک ندارند،متقاعد کنیم؟

درمورد مهدکودک والدین نباید انعطاف داشته باشند.چرا که اگر کودک بفهمد می‌تواند هر وقت که نخواست از رفتن به مهدکودک امتناع کند دیگر قاطعیت و نفوذ شما از بین خواهد رفت. در حقیقت این کودک است که شما را تربیت می‌کند و فرمان می‌دهد. اما بهتر است از قبل برایش مشخص کنید که او باید با شما همکاری کند و اگر به مهدکودک نرود مثلاً تنها می‌ماند.در روزهای نخست ورود کودکان به مهد کودک والدین باید به هر ترتیب که شده از غیبت او خودداری کنند تا به تدریج کودک با همه برنامه‌های مهدکودک آشنا شود و کم کم رابطه عاطفی با دوستانش پیدا کند.


چطور ساعت خواب کودکان را تنظیم کنیم؟

 اهمیت مهد کودک 


اغلب خانواده‌ها در بیدارکردن فرزندان‌شان برای رفتن به مهد کودک یا مدرسه مشکل دارند.کارشناسان معتقدند خردسالان را می‌توان روزانه ده دقیقه تا یک ربع زودتر بیدار کرد تا به تدریج شب‌ها زودتر بخوابند. البته هیچ‌گاه نباید برای زود خوابیدن آنها از اعمال زور و فشار استفاده کرد چرا که این امر موجب تنش و استرس می‌شود. نباید کودکی را که به آسانی از خواب بر نمی‌خیزد تنبل نامید یا کودکانی که هنگام صبح بشاش و چابک نیستند را مورد تمسخر قرار داد. کودک از این که مادر به اتاق او بیاید و پتو را از روی او بردارد و بگوید:« بلند شو، دیر است.» وحشت دارد.اگر کودک برای رفتن به مهدکودک با صدای ساعت زنگ دار بیدار شود بهتر است تا با صدای زنگ‌دار مادر.


    • بهره وری اقتصادی

    • صرفه جویی در مخارج

    • تقویت ارزش های اخلاقی و اجتماعی

    • کمک به مراقبان کودکان و مادرها

  • بسیج اجتماعی

  •  اجتماعی شدن کودکان

با حضور کودکان درمهدکودک،بچه‌ها چند ساعتی در روز تحت نظارت و مراقبت افراد متخصص قرار می‌گیرند، آموزش های لازم برای شروع مدرسه را در می‌یابند، رفتار اجتماعی را می‌آموزند، از بازی با همسالان لذت می‌برند، محرک‌های لازم برای شکوفایی خلاقیت را در مهدکودک دریافت می‌کنند.از سویی دیگر مادرها می توانند برای کسب در آمد فعالیت کنند و نیز به تحصیل و فراگیری دانش امروزی بپردازند و زمینه های لازم را برای رشد و تکامل مطلوب فرزندان فراهم کنند.